Dyskusyjny Klub Filmowy "Niespodzianka"

Przedsięwzięcie współfinansowane
przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

maj

9 maja 2024, godz. 19:15

Perfect Days,

reż. Wim Wenders, Niemcy, Japonia 2023, 123 min.

Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem. Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię.

16 maja 2024, godz. 19:15

Civil War,

reż. Alex Garland, USA, Wielka Brytania 2024, 109 min.

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w ogarniętych chaosem wojny domowej Stanach Zjednoczonych. Fotograf wojenna Lee (Kirsten Dunst) wraz z grupą dziennikarzy próbuje dostać się do Waszyngtonu, będącego centrum dramatycznych wydarzeń. Reżyser Alex Garland wybierając naturalistyczny sposób filmowania, pokazujący konflikt zbrojny jako coś bardzo realnego, bliskiego i przerażająco bezsensownego. Film będący w równym stopniu filmem wojennym jak i kinem drogi, przedstawia alternatywną rzeczywistość – coraz bardziej niespokojną i stanowiącą ostrzeżenie

23 maja 2024, godz. 19:15

Czerwone niebo (Roter Himmel),

reż. Christian Petzold, Niemcy 2023, 103 min.

Leon i Felix to dwaj przyjaciele, którzy postanowili spędzić lato w położonym w lesie domku wakacyjnym nad Bałtykiem. Ma to być czas relaksu, odpoczynku od miasta, ale też poszukiwania inspiracji do pracy. Pierwszy z nich pisze właśnie kolejną książkę, drugi próbuje skompletować fotograficzne portfolio. Kiedy mężczyźni docierają na miejsce, wygląda na to, że nie będą tam sami. Okazuje się, że jeden z pokoi zajmuje młoda dziewczyna imieniem Nadja, którą z kolei odwiedza Devid. Optymizm oraz radość z życia, jakie wnosi ta dwójka, nie współgra z pozą udręczonego artysty reprezentowaną przez Leona. Mężczyzna przechodzi kryzys twórczy, a dodatkowy stres powoduje u niego zapowiedź odwiedzin wydawcy. Chcąc nie chcąc, czwórka młodych bohaterów jest na siebie skazana, a wzajemne relacje między nimi ulegają ciągłym zmianom. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, gdy w okolicy wybucha seria groźnych pożarów lasu.

 

 

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.


BILET: 11 zł;
BILET ULGOWY: 8 zł
KARNET: 33 zł (kwiecień), 25 zł (maj)
KARNET ULGOWY: 24 zł, (kwiecień), 20 zł (maj)

Kontakt: Pałac Młodzieży w Bydgoszczy tel. 52 321 00 81, wew. 317. Bilety i karnety do nabycia w portierni Pałacu Młodzieży (ul. Jagiellońska 27) przed seansami.